Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii, która przywraca piękny uśmiech, poprawiając przy tym wygląd twarzy. Przebarwienia, stłoczenie zębów, nieestetyczne wypełnienia zaburzają estetykę uśmiechu. Współczesne metody stosowane w stomatologii estetycznej pozwalają zmienić kształt, kolor, barwę, położenie zębów pozwala uzyskać nowy uśmiech. Posiadanie pięknego białego uśmiechu otwiera szerzej drzwi do sukcesu w wielu dziedzinach, dodaje pewności siebie, odejmuje lat. Wśród cech, które wymienia się za najważniejsze w wyglądzie jedno z pierwszych miejsc zajmują zdrowe i białe zęby.
Aby nasi Pacjenci mogli cieszyć się pięknym uśmiechem proponujemy Państwu:
- zabiegi higieniczno-profilaktyczne (usuwanie kamienia nazębnego skalerem ultradźwiękowym i oczyszczanie zębów z osadów poprzez piaskowanie)
- wypełnienia kompozytowe wysokiej jakości nakładane techniką warstwową
- wybielanie zębów metodą Beyond ( w gabinecie)lub nakładkową (domową)
- licówki pełnoceramiczne ( korygowanie kształtu i koloru zębów)
- korony ceramiczne i pełnoceramiczne i na podbudowie z cyrkonu
Scaling - usuwanie kamienia nazębnego
Scaling – zabieg profilaktyczny polegający na usunięciu za pomocą ultradźwięków złogów nad – i poddziąsłowych z następowym polerowaniem zębów. Jest to zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów z kamienia nazębnego oraz nad- i poddziąsłowego. Kamień nazębny jest to zmineralizowana płytka bakteryjna, która tworzy się w wyniku nieprawidłowego i niedokładnego szczotkowania zębów. Powstały kamień, szczególnie ten poddziąsłowy jest siedliskiem niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie którego następuje jego zanik i odsłonięcie korzeni zębów, czyli parodontoza. Usuwanie kamienia nazębnego jest jednym z najistotniejszych czynników hamujących rozwój chorób przyzębia (paradontozy). Kamień jest dużo twardszy niż płytka nazębna, dlatego też nie może być usunięty przy pomocy szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej. Kamień nazębny można usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym.
Piaskowanie
Piaskowanie jest doskonałym uzupełnieniem kompleksowej profilaktyki. Zabieg wykonywany jest po wcześniejszym oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego. Polega na usuwaniu osadów po kawie, herbacie, papierosach, a także przebarwień, które znajdują się na powierzchni zębów przy pomocy piasku stomatologicznego pod ciśnieniem. Szczególnie często zabiegowi piaskowania powinni poddawać się palacze oraz osoby pijące dużo kawy i herbaty. Regularne piaskowanie zaleca się także u osób noszących aparaty ortodontyczne.
Wybielanie nakładkowe
Z wielu metod wybielania, proponujemy naszym pacjentom najskuteczniejszą a zarazem łatwą w stosowaniu metodę nocnego wybielania nakładkowego. Jest to zabieg, który wymaga od pacjenta zaangażowania i systematyczności. Pacjenci po odpowiednim przeszkoleniu, mogą sami wykonywać wybielanie w domu.
W celu uzyskania pięknych i białych zębów zabiegi te należy prowadzić przez okres od 10 do 14 dni.
Zabieg przeprowadza się przy użyciu specjalnego preparatu w postaci żelu, który zawiera główną substancję wybielającą – nadtlenek karbamidu. Preparat ten aplikuje się do specjalnie przygotowanej nakładki. Jest ona wykonana indywidualnie dla każdego pacjenta, co sprawia, że praktycznie nie odczuwa się jej obecności w ustach.
Postępowanie:
- Lekarz pobiera wycisk masą alginatową na łyżce wyciskowej.
- W pracowni technicznej, technik wykonuje nakładkę winylową na wcześniej odlanym modelu gipsowym. Nakładka taka ulega utwardzeniu w specjalnym urządzeniu pod wpływem naświetlenia. Po utwardzeniu technik dentystyczny opracowuje nakładkę tak, aby idealnie pasowała w jamie ustnej tzn. obejmowała dokładnie zęby i chroniła dziąsła przed „wylaniem się” preparatu.
- Na kolejnej wizycie – po 3 dniach lekarz wręcza nakładkę i strzykawki z żelem pacjentowi, oraz dokładnie instruuje pacjenta, co do dalszego postępowania.
- Dokładnie umyć zęby szczoteczką i pastą do zębów.
- Wycisnąć żel ze strzykawki do wnętrza nakładki, tak aby jej całe dno było pokryte.
- Umieścić nakładkę na zębach i silnie docisnąć ją do zębów.
- Nadmiary żelu należy usunąć szczoteczką lub palcem.
- Nosić nakładkę około 4 godzin w ciągu dnia lub spać z nią w nocy
Warunkiem rozpoczęcia zabiegu wybielania jest wymiana wszystkich nieszczelnych wypełnień i oczyszczenie obszarów objętych próchnicą oraz prawidłowy stan tkanek przyzębia. Pacjent powinien być świadomy, że żadna, że stosowanych metod nie daje gwarancji powodzenia w stu procentach. Uzyskany zadawalający wynik wybielania nie wystarczy na całe życie. Po kilku latach, być może trzeba będzie powtórzyć kurację.
Bezpieczeństwo wybielania:
Z badań naukowych prowadzonych w różnych krajach wynika, że metody wybielania, szczególnie nocnego, nie są szkodliwe dla szkliwa zębów. Nie dochodzi do osłabienia struktury szkliwa i zwiększenia jego podatności na próchnicę.
Na wypełnieniach kompozytowych, po zabiegu wybielania dochodzi jedynie do nieznacznego schropowacenia powierzchni, które łatwo można wypolerować.
Warto pamiętać, że przed wybielaniem zębów, należy usunąć wszystkie ciemne wypełnienia, gdyż nie ulegną one wybielaniu.
Podsumowując należy stwierdzić, że opisana metoda jest najskuteczniejszą, stosunkowo tanią i bezpieczną metodą wybielania zębów w zaciszu domowego spokoju. Czas trwania kuracji wynosi 10-14 dni.
Wybielanie lampą BEYOND
Wybielanie lampą BEYOND to zabieg jednorazowy, polegający na nałożeniu specjalnego żelu wybielającego na powierzchnię zębów, a następnie aktywowanie go przez “zimne niebieskie światło” specjalnej lampy.
Podczas zabiegu używa się profesjonalnego środka wybielającego o wysokim stężeniu. Po osłonięciu dziąseł specjalną żywicą (dla bezpieczeństwa) nakłada się bezpośrednio na ząb warstwę żelu. Następnie zostaje on aktywowany światłem lampy wybielającej. W ciągu 45 min uzyskuje się efekt wybielenia o kilka stopni w skali VITA. Tym sposobem wybiela się zęby w okolicy przedniej, do pierwszego trzonowca. Wybielanie systemem BEYOND jest całkowicie bezpieczne.
Efekt pozostaje widoczny przez okres 2-3 lat, ale jest to zależne od indywidualnych predyspozycji oraz nawyków pacjenta. Przez pierwsze 48 godzin po wykonaniu zabiegu należy zachować bezwzględną białą dietę czyli, nie należy spożywać pokarmów ani pić napojów posiadających ciemne barwniki ( czerwone wino, sok z czarnej porzeczki, buraczki). Aby długo utrzymać biel wybielonych zębów zaleca się ich szczotkowanie pastą wybielającą (bez fluoru).
Dzięki właściwej higienie, systematycznym i regularnym wizytom higienizacyjnym efekty mogą pozostać nienaruszone przez bardzo długi okres czasu.
Licówki porcelanowe
Idealne rozwiązanie poprawiające kosmetykę zębów przednich. Licówki są cienkimi porcelanowymi nakładkami przyklejanymi do przedniej (licowej) ściany zębów. Można za ich pomocą skorygować wszystkie estetyczne niedoskonałości zębów, zmieniając ich kolor, kształt i długość. Technika ta koryguje przebarwienia szkliwa trudne do usunięcia metodą wybielania, wydłuża patologicznie starte zęby oraz maskuje pęknięcia. Dzięki licówkom można także zamknąć szparę lub szpary między zębami. Porcelana sprawia, że zachowują naturalny połysk i kolor, charakterystyczny dla naturalnych zębów.
Są korzystniejszą alternatywą niż wykonanie koron protetycznych, ze względu na niewielki stopień utraty tkanek twardych zęba w wyniku szlifowania.
Korona protetyczna wymaga preparacji całego zęba dookoła, natomiast w przypadku cieniutkiej licówki lekarz delikatnie usuwa niewielką warstwę szkliwa z powierzchni wargowej na grubość 0,9 – 1,2 mm.
Wykonanie licówek jest bardzo precyzyjną pracą przynoszącą piękny i trwały efekt. Licówka nie zmienia koloru, nie ciemnieje i nie przebarwia się. Dzięki licówkom na wszystkie przednie zęby uzyskujemy efekt “hollywoodzkiego” uśmiechu imitujący do złudzenia zęby naturalne o idealnym kształcie i kolorze.
Metoda wykonywania licówek porcelanowych jest coraz chętniej stosowaną metodą leczenia w stomatologii. Stanowi jeden z filarów stomatologii estetycznej, pozwala na osiągnięcie czasem wręcz spektakularnych efektów, jak również nie przekreśla ponownej ingerencji protetycznej. Staje się nieoceniona u osób młodych. Zapewne dzięki pojawiającym się coraz to nowocześniejszym materiałom stosowanym przy jej wykonaniu, lista wskazań do ich stosowania będzie się wydłużać.
Bardzo mała inwazyjność i doskonała estetyka sprawiły, że licówki ceramiczne stały się standardowym sposobem poprawy uśmiechu w show-biznesie i można je zaobserwować u większości gwiazd filmowych.
Wskazania do zastosowania licówek:
- przebarwienia zębów trudne do wybielenia np.: tetracyklinowe, po leczeniu kanałowym,
- niedorozwój szkliwa i zębiny (amalogenesis imperfecta)
- niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich,
- ubytki brzegów zębów, ukruszenia kątów brzegów siecznych
- diastemy między zębami,
- wydłużenie startych patologicznie zębów,
- zdecydowana zmiana koloru zębów
Przeciwwskazania do stosowania licówek:
- zła higiena jamy ustnej,
- parafunkcje zwarciowe np.: bruksizm
Korony pełnoceramiczne
Korony pełnoceramiczne nie posiadają metalowej podbudowy, dzięki czemu zapewniają doskonały efekt kosmetyczny. Idealnie imitują tkanki naturalnego zęba. Mogą być stosowane nawet u osób uczulonych na różnego rodzaju stopy, będące składnikiem podbudowy koron porcelanowych. Spełniają oczekiwania najbardziej wymagających pacjentów. Korony pełnoceramiczne na podbudowie tlenku cyrkonu to najnowocześniejsze uzupełniania protetyczne, oparte na bezmetalowej ceramice cyrkonowej wykonanej w oparciu o technologię CAD/CAM. Technologia ta wykorzystuje komputerowe skanowanie i obróbkę materiału będącego specjalną kompozycją ceramiki cyrkonowej. Efekt estetyczny jest nieporównanie bardziej naturalny, a konstrukcja jest trwalsza niż w przypadku uzupełnień na podbudowie metalowej.
Korony porcelanowe
Korony porcelanowe to stałe uzupełnienia protetyczne wykonane na podbudowie metalowej. Mają zastosowane w przypadkach znacznego zniszczenia (z powodu próchnicy lub urazów) koron zębów, które nie nadają się do odbudowy zachowawczej. Głównie służą do wykonywania mostów nawet przy znacznych brakach zębowych, a niekiedy do poprawy estetyki (zmiana koloru i kształtu zębów).
Z uwagi na trwałość barwy, kształtu oraz doskonałą przezierność pozwalającą imitować szkliwo, a także obojętność biologiczną oraz wytrzymałość mechaniczną, za najlepszy materiał należy uznać dzisiaj porcelanę. W porównaniu z nią, wprawdzie tańszy, ale łatwo przebarwiający i ścierający się oraz chłonący zapachy akryl wypada bardzo niekorzystnie.
Decyzję o wyborze odpowiedniej metody leczenia podejmuje lekarz wraz z pacjentem po wnikliwej konsultacji, kompleksowej ocenie i ustaleniu planu leczenia.