Medident Stomatologia | Dentysta Goczałkowice-Zdrój

Goczałkowice-Zdrój, ul. S. Żeromskiego 2A
Kobiór, ul. Centralna 57

Stomatologia dziecięca – pedodoncja

Zachęcamy rodziców do odwiedzania naszych gabinetów także z maluchami, aby dzięki wizytom adaptacyjnym dziecko stopniowo przyzwyczaiło się do obecności w  gabinecie stomatologicznym.

Leczenie dzieci przebiega u nas bezstresowo. Możemy zastosować miejscowe znieczulenie, poprzedzone zawsze przygotowaniem dziecka do zabiegu polegającym na użyciu owocowego żelu znieczulającego dziąsła.

Małym pacjentom proponujemy w naszych gabinetach, oprócz bezbolesnego znieczulenia, kolorowe plomby, naukę szczotkowania i higieny jamy ustnej, zbiegi lakowania i fluoryzacji. Po zabiegu każdy mały pacjent otrzymuje w prezencie drobny upominek.

Stwierdzenie, że ‘zębów mlecznych nie należy leczyć, bo i tak wypadną’ jest mitem, który, na szczęście powoli już zanika. Uzębienie mleczne jest bardzo podatne na próchnicę. Objęte próchnicą zęby mleczne sąsiadują ze stałymi przez kilka lat. Próchnica jest chorobą infekcyjną, co oznacza, że bakterie z ubytków próchnicowych mogą zostać przeniesione także na stałe zdrowe zęby. Dziecko w pierwszych latach życia, nie ma wyrobionych nawyków higienicznych i uwielbia słodycze, tak więc wizyty kontrolne powinny być częstsze niż u dorosłych.

Skutkiem nieleczonej próchnicy może być zbyt wczesna utrata zębów mlecznych. Powoduje to przesuwanie się pozostałych ząbków, czego efektem są wady zgryzu. Zwlekanie z leczeniem próchnicy prowadzi do obrzęku i bólu, a często staje się przyczyną nieprzespanej nocy, tak dziecka, jak i rodziców. W takiej sytuacji wizyta stomatologiczna wiąże się z większym stresem dla malucha. Jeśli jest to jego pierwszy kontakt z dentystą, nietrudno o nabranie uprzedzeń do dalszego leczenia. Często niezbędne staje się podanie antybiotyków.

Małych pacjentów traktujemy na równi z dorosłymi, pamiętając jednak o ich szczególnych wymaganiach. Poświęcamy im wiele uwagi i  zachęcamy do współpracy tak aby wizyty stały się dla nich formą zabawy, a nie przykrą koniecznością.

Zależy Ci, aby Twoje dziecko w przyszłości mogło cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem?

Wykonujemy:
  • Kolorowe wypełnienia
  • Lakowanie
  • Lakierowanie
  • Fluoryzacja
  • Ekstrakcje – usuwanie zębów mlecznych
  • Bezbolesne znieczulenia

Kolorowe plomby

Dla naszych najmłodszych Pacjentów przygotowaliśmy nowoczesny materiał do wypełnień w kilku kolorach: niebieskim, różowym, zielonym, żółtym i białym. Kolorowy, ładny ząbek może zachęcić dziecko do współpracy podczas zabiegu.

Lakowanie

Lakowanie to zabieg profilaktyczny, mający na celu wypełnienie bruzd na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalnym materiałem światłoutwardzalnym (lakiem). Bruzdy i zagłębienia są najczęstszym miejscem powstawania procesu próchnicowego. Lak szczelinowy dokładnie wypełnia podatne na próchnicę miejsca, uniemożliwiając zaleganie resztek pokarmowych i bakterii. Zabieg należy przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej.

Lakierowanie

Lakierowanie to zabieg profilaktyczny mający na celu wzmocnienie szkliwa preparatami o wysokim stężeniu fluoru, pozwalający uniknąć lub na wiele lat odsunąć powstanie procesu próchnicowego. Zabieg przeprowadza się po oczyszczeniu zębów.

Na suche i oczyszczone zęby nakładany jest aplikatorem specjalny preparat zawierający fluor o wysokim stężeniu. Jest to preparat bezpieczny, gdyż szybko wiąże i dobrze przylega do powierzchni zęba, powoli uwalniając małe ilości fluoru. Z reguły lakier twardnieje w środowisku jamy ustnej tworząc przeźroczystą błonkę. Lakier zasycha na zębach w ciągu minuty, pozostaje na ich powierzchni i powoli wchłania się wzmacniając szkliwo. Zaletą lakierów fluorkowych jest długie utrzymywanie się na powierzchni zęba i długotrwałe stopniowe uwalnianie fluoru.

Zabieg fluoryzacji zalecany jest w profilaktyce zębów stałych, dlatego zalecamy wykonywanie go dwa razy w roku dzieciom powyżej ósmego roku życia.

Lakierowanie jonami wapnia i fosforu – stosuje się preparat w formie musu nazywany „sztucznym szkliwem”. zawierający bioaktywny wapń i fosforany. Specjalny kompleks Recaldent CPP-ACP (fosfopetydy kazeiny – amorficzny fosforan wapnia). CPP-ACP wprowadzony do jamy ustnej gromadzi się na błonce nabytej, na płytce nazębnej, komórkach bakteryjnych, hydroksyapatytach i tkance miękkiej dostarczając bioaktywny wapń i fosforany. Zabieg lakierowania zalecany jest u dzieci powyżej drugiego roku życia i  wymaga powtarzania co 3 miesiące.

Fluoryzacja

Fluoryzacja to zabieg profilaktyczny mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Fluor uwalniany ze stosowanych preparatów wbudowuje się w szkliwo zębów wzmacniając ich strukturę, dzięki czemu są one bardziej odporne na kwasy i bakterie powodujące próchnicę. Ponadto fluor powoduje remineralizację drobnych ubytków szkliwa.  W naszych gabinetach przeprowadzamy fluoryzację stosując preparaty w formie pianki. Gwarantuje to doskonały kontakt jonów fluorkowych z tkankami zębów w równomierny i ciągły sposób. Fluoryzację przeprowadza się po oczyszczeniu zębów. Jest to kilkuminutowy zabieg profilaktyczny z zastosowaniem szyn nazębnych wypełnionych pianką. Owocowy smak powoduje, że zabieg fluoryzacji jest przyjemny.