Medident Stomatologia | Dentysta Goczałkowice-Zdrój

Goczałkowice-Zdrój, ul. S. Żeromskiego 2A
Kobiór, ul. Centralna 57

Protetyka

Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii, której zadaniem jest uzupełnianie utraconych tkanek zęba jak również pojedynczych oraz mnogich braków zębowych, przywracając w ten sposób ładny uśmiech, a także poprawną funkcję żucia. Brak nawet jednego zęba przyczynia się do powstawania nieprawidłowości zgryzowych. Każda nawet pojedyncza luka stwarza, bowiem zagrożenie dla sąsiadujących z nią zębów. Mają one tendencję do pochylania się, a nawet przesuwania w kierunku wolnej przestrzeni. Ząb przeciwstawny wysuwa się z zębodołu, staje się “dłuższy”, a to z biegiem czasu może doprowadzić do jego utraty. Dochodzi również do zaniku kości. Utrudnione staje się rozdrabnianie pokarmów, a pomiędzy szparami powstałymi na skutek przesuwania się zębów sąsiednich, gromadzi się jedzenie, co utrudnia higienę i zwiększa podatność uzębienia na próchnicę.

Większe braki w uzębieniu często są przyczyną patologicznego starcia pozostałych zębów, ich rozchwiania, a także schorzeń stawów skroniowo -żuchwowych. Dochodzi również do zaburzenia mowy. W efekcie utraty zębów zbyt wcześnie tworzą się głębokie zmarszczki, rysy twarzy ulegają zaburzeniu, profil staje się nieprawidłowy, charakterystyczny dla wieku podeszłego. Niepełne uzębienie niesie ze sobą poważne konsekwencje zarówno dla zdrowia, codziennego funkcjonowania jak i samopoczucia pacjenta.

Z tych powodów utarta nawet pojedynczego zęba wymaga uzupełnienia. Im większa liczba utraconych zębów tym problem staje się poważniejszy. W naszych gabinetach wykorzystujemy najnowocześniejsze rozwiązania protetyczne, które zapewniają nie tylko doskonałą estetykę, wytrzymałość, ale także komfort i wygodę. Naszym celem jest Państwa piękny i zdrowy uśmiech.

Zakres protetyki obejmuje wykonywanie:
  • wkładów koronowo-korzeniowych
  • licówek pełnoceramicznych
  • koron porcelanowych na podbudowie metalowej
  • koron pełnoceramicznych
  • koron akrylowych
  • mostów
  • protez akrylowych, szkieletowych, natychmiastowych
  • protez elastycznych
  • protez szkieletowych
  • protez natychmiastowych

Uzupełnienia protetyczne ruchome

Protezy akrylowe Protezy akrylowe są to ruchome uzupełnienia stosowane w przypadkach całkowitych lub częściowych braków zębowych. Odpowiednio zaprojektowana proteza może zapobiegać powstawaniu zniekształceń, przesunięć zębowych, zaburzeń wysokości zwarcia, a nawet hamować procesy zanikowe i rozwój chorób przyzębia. Protezy elastyczne – acetalowe Unowocześniona postać protezy akrylowej. Wykonuje się je przy częściowych brakach zębów. Ich zaletą jest ograniczona, cienka i elastyczna płyta protrezy, brak jest metalowych haczyków uszkadzających szkliwo zębów, a przede wszystkim precyzyjne utrzymanie protezy (ścisłe przyleganie do dziąsła i zębów własnych, brak ruchomości protezy na wyrostku zębodołowym). Protezy szkieletowe Protezy szkieletowe to unowocześniona postać protezy akrylowej. Wykonuje się je przy częściowych brakach zębów. Ich zaletą jest cienki metalowy szkielet, który praktycznie nie przeszkadza w użytkowaniu. Protezy nakładowe (overdentures) Protezy nakładowe utrzymywane są przez system zasuw, zatrzasków lub koron teleskopowych osadzonych w korzeniach zębów własnych. W celu umożliwienia takiego utrzymania protezy, konieczne jest okoronowanie zębów sąsiadujących z protezą. Połączenie protezy z koronami następuje bez widocznych elementów metalowych, co umożliwia uzyskanie oczekiwanego efektu kosmetycznego. Protezy natychmiastowe Protezy natychmiastowe – uzupełnienia protetyczne wprowadzone na podłoże w jamie ustnej bezpośrednio po usunięciu zębów.

Uzupełnienia stałe

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe zapewniają długotrwałą odbudowę zębów. Są wykorzystywane w przypadku znacznego zniszczenia lub złamania części koronowej zęba. Po odpowiednim przygotowaniu korzenia, tzn. wykonaniu leczenia kanałowego, wykonujemy indywidualny wkład, który wzmacnia ząb i przyjmuję rolę “rusztowania” dla dalszej odbudowy. W każdym przypadku konieczne jest wykonanie korony protetycznej jako uzupełnienia ostatecznego. Korzeń z zacementowanym wkładem można również wykorzystać jako filar dla mostu.

Wkłady koronowo-korzeniowe są to konstrukcje protetyczne stosowane w przypadku znacznego zniszczenia lub złamania części koronowej zęba. Po odpowiednim przygotowaniu korzenia, tzn. wykonaniu leczenia kanałowego, wykonujemy indywidualny wkład lany ze stopu metalu lub stosujemy standardowy  wkład wykony z kompozytu wzmocnionego włóknami szklanymi, który wzmacnia ząb i przyjmuję rolę “rusztowania” dla jego dalszej odbudowy.

Korony pełnoceramiczne

Korony pełnoceramiczne nie posiadają metalowej podbudowy, dzięki czemu zapewniają doskonały efekt kosmetyczny. Idealnie imitują tkanki naturalnego zęba. Mogą być stosowane nawet u osób uczulonych na różnego rodzaju stopy, będące składnikiem podbudowy koron porcelanowych. Spełniają oczekiwania najbardziej wymagających pacjentów. Korony pełnoceramiczne na podbudowie tlenku cyrkonu to najnowocześniejsze uzupełniania protetyczne, oparte na bezmetalowej ceramice cyrkonowej wykonanej w oparciu o technologię CAD/CAM. Technologia ta wykorzystuje komputerowe skanowanie i obróbkę materiału będącego specjalną kompozycją ceramiki cyrkonowej. Efekt estetyczny jest nieporównanie bardziej naturalny, a konstrukcja jest trwalsza niż w przypadku uzupełnień na podbudowie metalowej.

Korony porcelanowe

Korony porcelanowe to stałe uzupełnienia protetyczne wykonane na podbudowie metalowej. Mają zastosowane w przypadkach znacznego zniszczenia (z powodu próchnicy lub urazów) koron zębów, które nie nadają się do odbudowy zachowawczej. Głównie służą do wykonywania mostów nawet przy znacznych brakach zębowych, a niekiedy do poprawy estetyki (zmiana koloru i kształtu zębów).

Z uwagi na trwałość barwy, kształtu oraz doskonałą przezierność pozwalającą imitować szkliwo, a także obojętność biologiczną oraz wytrzymałość mechaniczną, za najlepszy materiał należy uznać dzisiaj porcelanę. W porównaniu z nią, wprawdzie tańszy, ale łatwo przebarwiający i ścierający się oraz chłonący zapachy akryl wypada bardzo niekorzystnie.

Mosty porcelanowe

Mosty porcelanowe mosty to stałe uzupełnienia protetyczne zacementowane na zębach własnych pacjenta. Z ich pomocą możemy uzupełnić brak od jednego do kilku zębów. Stosowanie mostów wymaga sprzyjających warunków miejscowych, a mianowicie odpowiedniej ilości i jakości dobrze rozmieszczonych (po obu stronach luki) zębów filarowych. Utrata zębów to nie tylko problem estetyczny, to poważne zaburzenie prowadzące do zmniejszenia wydolności żucia i wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to również zaburzenie czynności stawów skroniowo-żuchwowych. Dlatego tak bardzo ważne jest uzupełnianie braków zębowych.

Mosty adhezyjne

Most adhezyjny stosujemy głównie w przypadku pojedynczych braków zębów w odcinku przednim w celu uniknięcia konieczności szlifowania zdrowych tkanek zęba. Taki most przytwierdzany jest do powierzchni wewnętrznych sąsiednich zębów.

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe  – idealne rozwiązanie poprawiające kosmetykę zębów przednich. Licówki są cienkimi porcelanowymi nakładkami przyklejanymi do przedniej (licowej) ściany zębów. Można za ich pomocą skorygować wszystkie estetyczne niedoskonałości zębów, zmieniając ich kolor, kształt i długość. Technika ta koryguje przebarwienia szkliwa trudne do usunięcia metodą wybielania, wydłuża patologicznie starte zęby oraz maskuje pęknięcia. Dzięki licówkom można także zamknąć szparę lub szpary między zębami. Porcelana sprawia, że zachowują naturalny połysk i kolor, charakterystyczny dla naturalnych zębów.

Są korzystniejszą alternatywą niż wykonanie koron protetycznych, ze względu na niewielki stopień utraty tkanek twardych zęba w wyniku szlifowania.
Korona protetyczna wymaga preparacji całego zęba dookoła, natomiast w przypadku cieniutkiej licówki lekarz delikatnie usuwa niewielką warstwę szkliwa z powierzchni wargowej na grubość 0,9 – 1,2 mm.

Wykonanie licówek jest bardzo precyzyjną pracą przynoszącą piękny i trwały efekt. Licówka nie zmienia koloru, nie ciemnieje i nie przebarwia się. Dzięki licówkom na wszystkie przednie zęby uzyskujemy efekt “hollywoodzkiego” uśmiechu imitujący do złudzenia zęby naturalne o idealnym kształcie i kolorze.

Metoda wykonywania licówek porcelanowych jest coraz chętniej stosowaną metodą leczenia w stomatologii. Stanowi jeden z filarów stomatologii estetycznej, pozwala na osiągnięcie czasem wręcz spektakularnych efektów, jak również nie przekreśla ponownej ingerencji protetycznej. Staje się nieoceniona u osób młodych. Zapewne dzięki pojawiającym się coraz to nowocześniejszym materiałom stosowanym przy jej wykonaniu, lista wskazań do ich stosowania będzie się wydłużać.

Bardzo mała inwazyjność i doskonała estetyka sprawiły, że licówki ceramiczne stały się standardowym sposobem poprawy uśmiechu w show-biznesie i można je zaobserwować u większości gwiazd filmowych.

Wskazania do zastosowania licówek:
  • przebarwienia zębów trudne do wybielenia np.: tetracyklinowe, po leczeniu kanałowym,
  • niedorozwój szkliwa i zębiny (amalogenesis imperfecta)
  • niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich,
  • ubytki brzegów zębów, ukruszenia kątów brzegów siecznych
  • diastemy między zębami,
  • wydłużenie startych patologicznie zębów,
  • zdecydowana zmiana koloru zębów

Przeciwwskazania do stosowania licówek:

  • zła higiena jamy ustnej,
  • parafunkcje zwarciowe np.: bruksizm

SZYNY RELAKSACYJNE

Jeżeli:

  • Ścierasz zęby – twoje zęby są coraz krótsze.
  • Twoje zęby pękają lub masz ubytki przyszyjkowe.
  • Doskwiera Ci ból w okolicach szczęk.
  • Odczuwasz bolesność i nadwrażliwość zębów.
  • Budzisz się rano ze sztywnym karkiem.
  • Miewasz migrenowe bóle głowy lub poranne bóle głowy.

…to potrzebujesz szyny relaksacyjnej!

Wskazaniem do stosowania szyny relaksacyjnej są bólowe i bezbólowe postacie dysfunkcji narządu żucia o podłożu mięśniowym.

Zaburzenia czynnościowe układu ruchowego narządu żucia po próchnicy i chorobach przyzębia są uważane za trzecią chorobę stomatologiczną o charakterze społecznym i obejmują 12-90 % populacji ludzkiej. Najczęściej przyczyną szukania pomocy lekarskiej przez pacjenta jest ból w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, ból mięśni żucia oraz bóle głowy o charakterze miejscowym lub promieniującym do oka, ucha i szyi. Innymi objawami dysfunkcji są: ograniczenie ruchów żuchwy (szczękościsk, bolesne otwieranie ust), objawy akustyczne w stawie skroniowo-żuchwowym takie jak: trzaski, szmery i przeskakiwania oraz utrudnione żucie pokarmów (ból w trakcie jedzenia). Charakterystyczna dla tego schorzenia jest zwiększona aktywność oraz asymetryczna czynność mięśni żucia co wyraża się brakiem symetrii wolnych ruchów żuchwy (zbaczaniem żuchwy) podczas otwierania i zamykania ust.

Szyna relaksacyjna powoduje utratę bezpośrednich kontaktów zębów dolnych z górnymi, odciążenie stawów skroniowo-żuchwowych oraz spadek nadmiernej aktywności mięśni żucia. Szyna relaksacyjna wykonywana jest indywidualnie dla każdego pacjenta z przezroczystego tworzywa akrylowego, polimeryzowanego na gorąco w procesie puszkowania. Pokrywa cały górny lub dolny łuk zębowy. Pacjent zakłada szynę na zęby na noc. Powoduje to kilkugodzinne odciążenie mięśni żucia, stawów skroniowo-żuchwowych, uniemożliwia zaciskanie i zgrzytanie zębami przez całą noc. Po okresie 2-3 tygodni użytkowania szyny relaksacyjnej objawy bólowe ustępują.