Profilaktyka
Profilaktyka stomatologiczna to pierwszy krok w leczeniu próchnicy i paradontozy. Jej zadaniem jest przede wszystkim walka z płytką nazębną.
Prawidłowa profilaktyka, pozwala osiągnąć doskonałe efekty w postaci zdrowego, silnego uzębienia i pięknego białego uśmiechu. Dla wielu osób taki uśmiech jest marzeniem, dlatego im wcześniej wprowadzimy działania profilaktyczne tym większe uzyskamy efekty w postaci zdrowych zębów i dziąseł. Samym leczeniem nie można zahamować rozwoju chorób jamy ustnej. Czy nawet najlepiej przeprowadzone leczenie zachowawcze, nie może gwarantować długotrwałego efektu bez stosowania profilaktyki. Konieczne jest wielopłaszczyznowe działanie: edukacja, utrwalanie korzystnych nawyków higienicznych, regularne wizyty kontrolne i systematycznie wykonywane zabiegi scalingu, piaskowania i fluoryzacji. Systematycznie przeprowadzane przez lekarza stomatologa profesjonalne zabiegi profilaktyczne oraz zaangażowanie i współpraca ze strony pacjenta, czyli stosowanie się do wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji gwarantują zdrowe zęby i dziąsła, a tym samym piękny uśmiech.
W naszych gabinetach realizujemy programy zabiegów profilaktyczno-higienizacyjnych, dzięki którym osiągamy znaczną redukcję próchnicy i chorób przyzębia.
Lepiej zapobiegać niż leczyć!
Przegląd stomatologiczny
Każdemu pacjentowi zgłaszającemu się do naszych gabinetów zapewniamy bezpłatny przegląd stomatologiczny. Na pierwszej wizycie przeprowadzamy dokładny wywiad, badanie stomatologiczne oraz zakładamy kartotekę każdemu pacjętowi. Badanie stomatologiczne może być w razie potrzeby wykonane przy użyciu kamery wewnątrzustnej. Jest to doskonałe urządzenie ułatwiające komunikację pomiędzy pacjentem, a lekarzem, ponieważ obraz z kamery doskonale uzupełnia słowa lekarza.
Scaling – usuwanie kamienia nazębnego
Scaling – zabieg profilaktyczny polegający na usunięciu za pomocą ultradźwięków złogów nad – i poddziąsłowych z następowym polerowaniem zębów. Jest to zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów z kamienia nazębnego, nad- i poddziąsłowego. Kamień nazębny jest to zmineralizowana płytka bakteryjna, która tworzy się w wyniku nieprawidłowego i niedokładnego szczotkowania zębów. Powstały kamień, szczególnie ten poddziąsłowy, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie którego następuje jego zanik i odsłonięcie korzeni zębów, czyli parodontoza. Usuwanie kamienia nazębnego jest jednym z najistotniejszych czynników hamujących rozwój chorób przyzębia (paradontozy). Kamień jest dużo twardszy niż płytka nazębna, dlatego też nie może być usunięty przy pomocy szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej. Kamień nazębny można usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym.
Piaskowanie
Piaskowanie jest doskonałym uzupełnieniem kompleksowej profilaktyki. Zabieg wykonywany jest po wcześniejszym oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego. Polega na usuwaniu osadów po kawie, herbacie, papierosach, a także przebarwień, które znajdują się na powierzchni zębów przy pomocy piasku stomatologicznego pod odpowiednim ciśnieniem. Szczególnie często zabiegowi piaskowania powinni poddawać się palacze oraz osoby pijące dużo kawy i herbaty. Regularne piaskowanie zaleca się także u osób noszących aparaty ortodontyczne.
Lakowanie
Lakowanie to zabieg profilaktyczny, mający na celu wypełnienie bruzd na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalnym materiałem światłoutwardzalnym (lakiem). Bruzdy i zagłębienia są najczęstszym miejscem powstawania procesu próchnicowego. Lak szczelinowy dokładnie wypełnia podatne na próchnicę miejsca, uniemożliwiając zaleganie resztek pokarmowych i bakterii. Zabieg należy przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej dziecka.
Lakierowanie
Lakierowanie jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu wzmocnienie szkliwa preparatami o wysokim stężeniu fluoru pozwalający uniknąć lub na wiele lat odsunąć powstanie procesu próchnicowego. Zabieg przeprowadza się po oczyszczeniu zębów. Na suche i oczyszczone zęby nakładany jest specjalnym aplikatorem preparat fluoru o wysokim stężeniu. Są to preparaty bezpieczne, gdyż szybko wiążą i dobrze przylegają do powierzchni zęba, powoli uwalniając małe ilości fluoru. Z reguły lakier twardnieje w środowisku jamy ustnej tworząc na powierzchni zębów przeźroczystą błonkę. Pozostaje na ich powierzchni i powoli wchłania się wzmacniając szkliwo. Zaletą lakierów fluorkowych jest długie utrzymywanie się na powierzchni zęba i długotrwałe uwalnianie fluoru.
Zabieg fluoryzacji polecany jest w profilaktyce zębów stałych, dlatego powinien być wykonywany dwa razy w roku, zarówno u dzieci (powyżej 8 roku życia) jak i u dorosłych.
Wskazania do lakierowania:
- wysokie ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 8 roku życia,
- złe nawyki dietetyczne u dorosłych,
- noszenie aparatów ortodontycznych,
- użytkowanie protez ruchomych,
- obnażenie szyjek zębów,
- próchnica początkowa.
Fluoryzacja
Fluoryzacja to zabieg profilaktyczny mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Fluor uwalniany ze stosowanych preparatów wbudowuje się w szkliwo zębów wzmacniając ich strukturę, dzięki czemu są one bardziej odporne na kwasy i bakterie powodujące próchnicę. Ponadto fluor powoduje regenerację ognisk odwapnienia i drobnych ubytków w obrębie szkliwa. W naszych gabinetach przeprowadzamy fluoryzację stosując preparaty w formie pianki. Gwarantuje to doskonały kontakt jonów fluorkowych z tkankami zębów. Jest to kilkuminutowy zabieg profilaktyczny z zastosowaniem szyn nazębnych wypełnionych żelem fluorowym. Fluoryzację przeprowadza się po oczyszczeniu zębów. Stosujemy preparaty w formie żelu lub pianki. Gwarantuje to, doskonały kontakt jonów fluorkowych z tkankami zęba w równomierny i ciągły sposób. Owocowy smak powoduje, że zabieg fluoryzacji jest przyjemny.