Periodontologia
Piękny, zdrowy uśmiech to nie tylko białe zęby. Coraz częściej w gabinetach stomatologicznych pojawiają się pacjenci z chorobami dziąseł i przyzębia.
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych. Badania przeprowadzone w Polsce dowiodły, że 90% dorosłych osób ma chore przyzębie. Etiologia chorób przyzębia jest bardzo złożona. Główną przyczyną chorób dziąseł i tkanek głębiej położonych jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej brak. W ten sposób powstaje płytka bakteryjna i kamień nazębny, który bardzo szybko niszczy aparat podporowy zębów, co w konsekwencji prowadzi do paradontozy i utraty zębów. Czynniki takie jak palenie papierosów, stres, cukrzyca, choroby ogólne, nieodpowiednie odżywianie, uwarunkowania genetyczne oraz zgrzytanie zębami mogą przyspieszać przebieg choroby przyzębia.
Przyzębie to tkanki otaczające zęby i utrzymujące je na miejscu. Choroby przyzębia to przewlekłe bakteryjne infekcje, która powodują utratę kości utrzymującej zęby. Choroby przyzębia, włączając zapalenie dziąseł i paradontozę, są poważnymi infekcjami, które pozostawione bez profesjonalnego leczenia powodują utratę zębów. Choroba przyzębia może dotknąć jednego, kilku lub wszystkich zębów. Objawia się zaczerwienieniem dziąseł, krwawieniem podczas szczotkowania zębów. Najczęściej jednak nie powoduje dolegliwości bólowych lub są one niewielkie. Zapalenie dziąseł jest spowodowane niewłaściwą higieną jamy ustnej. Leczenie zapalenia dziąseł polega na usunięciu płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego oraz poprawie higieny jamy ustnej. Prawidłowe szczotkowanie pozwoli uchronić przed nawrotem choroby. Nie leczone zapalenie dziąseł może wywołać w paradontozę.
Paradontoza jest destrukcyjnym procesem, który pozostawiony bez profesjonalnego leczenia prowadzi do utraty zębów. Z czasem gromadząca się płytka bakteryjna i kamień nazębny wnikają poniżej dziąsła i stają się główną przyczyną parodontozy. Toksyny produkowane przez bakterie powodują stopniowe powstawanie kieszeni dziąsłowych, obniżanie się dziąsła i zanikanie kości wyrostka zębodołowego. Prowadzi to do rozchwianie pojedynczego zęba lub grupy zębów, występowania bólu w trakcie jedzenia. Większości przypadków towarzyszy przykry zapach z ust.
W leczeniu paradontozy kluczowe jest utrzymanie bardzo dobrej higieny jamy ustnej.
Warto leczyć parodontozę, ponieważ współczesne metody leczenia pozwalają zatrzymać rozwój choroby i uratować na wiele lat własne zęby. Kluczową rolę odgrywają tu zabiegi profesjonalnej, regularnie przeprowadzanej higienizacji. Terapia polega na usunięciu przyczyny zapalenia przyzębia, czyli bakterii znajdujących się w płytce nazębnej i kamieniu nad i poddziąsłowym. Jest to możliwe podczas profesjonalnych zabiegów wykonywanych przez stomatologa: scalingu (usuwanie kamienia) oraz kiretażu zamkniętego.
Zapobieganie chorobom przyzębia i ich leczenie:
Higiena jamy ustnej
Higiena jamy ustnej – szczotkowanie, nitkowanie, płukanki – właściwa higiena jamy ustnej zaczyna się od szczotkowania zębów, co najmniej dwa razy dziennie. Zawarty w pastach fluor pomaga zachować zdrowie zębów i dziąseł. Należy jednak pamiętać, że samo szczotkowanie nie wystarcza. Konieczne jest oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną, gdyż dociera ona do miejsc niedostępnych dla szczoteczki. Ważnym zabiegiem profilaktycznym jest także płukanie jamy ustnej płynami zawierającymi środki przeciwbakteryjne. Ma to szczególnie znaczenie przy stanach zapalnych jamy ustnej lub po zabiegach chirurgicznych. Nasi lekarze ustalą indywidualny program higieny jamy ustnej, dostosowany do Państwa potrzeb.
Scaling – usuwanie kamienia nazębnego
Scaling – zabieg profilaktyczny polegający na usunięciu za pomocą ultradźwięków złogów nad – i poddziąsłowych z następowym polerowaniem zębów. Jest to zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów z kamienia nazębnego oraz nad- i poddziąsłowego. Kamień nazębny jest to zmineralizowana płytka bakteryjna, która tworzy się w wyniku nieprawidłowego i niedokładnego szczotkowania zębów. Powstały kamień, szczególnie ten poddziąsłowy jest siedliskiem niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie którego następuje jego zanik i odsłonięcie korzeni zębów, czyli parodontoza. Usuwanie kamienia nazębnego jest jednym z najistotniejszych czynników hamujących rozwój chorób przyzębia (paradontozy). Kamień jest dużo twardszy niż płytka nazębna, dlatego też nie może być usunięty przy pomocy szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej. Kamień nazębny można usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym.
Kiretaż
Kiretaż – czyszczenie patologicznej kieszonki przyzębnej z obumarłego nabłonka i tkanki ziarninowej. Efektem tego zabiegu jest spłycenie kieszonki, pokrycie jej zdrowym nabłonkiem oraz ustąpienie stanu zapalnego, co prowadzi do lepszego umocowania zębów. Kiretaż wykonywany jest w znieczuleniu i polega na delikatnym oczyszczeniu powierzchni korzeni z kamienia zawierającego toksyny bakteryjne, głębokich kieszeni dziąsłowych oraz wygładzeniu powierzchni korzeni.
Szynowanie zębów
W przypadku zwiększonej patologicznej ruchomości zębów można zapobiec ich utracie poprzez szynowanie i ligaturowanie. Oba te zabiegi hamują przechylanie się zębów i ich wysuwanie się z wyrostka oraz zapobiegają powstawaniu urazu zgryzowego.
Sterowana regeneracja tkanek
Sterowana regeneracja tkanek – odtworzenie struktury i funkcji tkanek przyzębia. Wykorzystuje się tu szereg preparatów pochodzenia naturalnego i syntetycznego (tzw. biomateriałów), regenerujących kość wyrostka zębodołowego i redukujących głębokość kieszonek przyzębnych.
Nie pozwól, aby choroba przyzębia zniszczyła twój uśmiech!