Medident Stomatologia | Dentysta Goczałkowice-Zdrój

Goczałkowice-Zdrój, ul. S. Żeromskiego 2A
Kobiór, ul. Centralna 57

Endodoncja

ENDODONCJA – leczenie kanałowe 

Dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba, w której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne utrzymujące ząb przy życiu. 

Leczenie kanałowe przeprowadza się w zębach,  których miazga została objęta nieodwracalnym procesem zapalnym. Przyczyny zapalenia miazgi mogą być różnorakie: głęboka próchnica, rozległe nieszczelne wypełnienie, pęknięcie lub złamanie korony zęba. Proces zapalny najczęściej objawia się samoistnym bólem zęba lub bólem przy nagryzaniu lub opukiwaniu. Może też występować długotrwała nadwrażliwość na ciepło i zimno, bolesność lub obrzęk tkanek otaczających ząb, czemu często towarzyszy powiększenie i bolesność węzłów chłonnych. 

Leczenie kanałowe polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów korzeniowych z bakterii i zainfekowanych tkanek,  zdezynfekowaniu kanałów korzeniowych a następnie na szczelnym i trwałym ich wypełnieniu. 

 Leczenie endodontyczne to często jedyny sposób na uratowanie naturalnego zęba, który został zainfekowany przez bakterie. 

Leczymy w powiększeniu… 

Dzięki zastosowaniu osiągnięć współczesnej endodoncji, leczenie przewodowe wykonywane jest bezboleśnie i sprawnie. Praca odbywa się w wielokrotnym powiększeniu i silnym ksenonowym oświetleniu za pomocą najbardziej zaawansowanego technicznie mikroskopu stomatologicznego EXTARO 300 szwajcarskiej firmy Carl Zeiss. Dzięki tak dużemu powiększeniu pola zabiegowego, nasi doświadczeni lekarze są w stanie dostrzec wszystkie szczegóły anatomii zębów, co zapewnia wymaganą dokładność przy opracowaniu kanałów niedrożnych i mocno zakrzywionych oraz nieinwazyjne usunięcie złamanych narzędzi. Poprawność każdego etapu leczenia weryfikowana jest za pomocą cyfrowej
radiowizjografii ZEN-X. 

Radiowizjografia ZEN-X firmy MyRay gwarantuje najwyższą jakość zdjęć przy znacznie obniżonej dawce promieniowania jonizującego. Dzięki temu, że jest ona zamontowana na fotelu stomatologicznym, badanie wykonywane jest w gabinecie, bez potrzeby przechodzenia do oddzielnego pomieszczenia, co może być niewygodne i krępujące dla Pacjenta.

 

W całym procesie leczenia kanałowego używamy wysokiej jakości sprzętu; 

 •  Mikroskop stomatologicznY EXTARO 300 Carl Zeiss. 
 • Lupy zabiegowe IMAG XS,  
 • Radiowizjografia, ZEN-X My Ray, 
 •  Mikrosilnik endodontyczny VDV GOLD,   
 • Endodontyczny unit ultradźwiękowy VDW ULTRA,  
 • Urządzenie do termoplastycznego wypełniania kanałów gutaperką BeeFill 2in1 DW, 
 • Różne systemy narzędzi kanałowych: Reciproc blue, Protaper Gold. 

 

 Doświadczenie, najwyższej klasy sprzęt i materiały pozwalają na leczenie nawet najbardziej trudnych ij złożonych przypadków endodontycznych. 

W tym zakresie w naszej klinice przeprowadzamy: 

 • pełną diagnostykę konieczną do skutecznego leczenia kanałowego 
 • leczenie kanałowe pod mikroskopem, 
 • powtórne leczenie kanałowe pod mikroskopem, 
 • usuwanie złamanych narzędzi z kanałów, 
 • udrażnianie zobliterowanych kanałów, 
 • zamykanie perforacji.

Reendo – powtórne leczenie kanałowe  

Ponowne leczenie endodontyczne (reendo)  Jest to bardzo skomplikowana procedura wymagająca dużego doświadczenia lekarza oraz nowoczesnego sprzętu do pracy w powiększeniu (mikroskop EXTARO 300 Carl Zeiss, lupy zabiegowe IMAG XS). 

Wykonywane jest w przypadku stwierdzenia na cyfrowym zdjęciu RTG: 

 • nieprawidłowo wypełnionych kanałów korzeniowych, 
 • złamanych narzędzi endodontycznych, 
 • nieprawidłowo zacementowanych wkładów korzeniowych, 
 • perforacji ścian kanałów, 
 • zmian zapalnych w kości w okolicy wierzchołków korzeni zęba, 
 • widocznych dodatkowych kanałów wcześniej nieopracowanych. 
 
 

Dla zapewnienia najwyższej jakości i trwałości wykonanych zabiegów enzootycznych stosujemy również koferdam, czyli specjalną gumę oddzielającą ząb od reszty środowiska jamy ustnej, co zapewnia stomatologowi suchość pola zabiegowego oraz idealny wgląd do wnętrza zęba, natomiast Pacjentowi gwarantuje bezpieczeństwo i swobodę przełykania śliny. 

W celu trwałej dezynfekcji i wyjałowienia stosujemy najnowsze osiągnięcia techniki w postaci lasera diodowego, generatora ozonu oraz innowacyjnych preparatów opartych na nanocząsteczkach srebra i złota. 

Dzięki zastosowaniu osiągnięć współczesnej endodoncji, leczenie przewodowe wykonywane jest na jednej wizycie. Dbając o Państwa komfort każdy zabieg wykonywany jest bezboleśnie w komputerowym znieczuleniu. Dodatkowo do dyspozycji posiadamy system sedacji wziewnej podtlenku azotu (gaz rozweselający) dla bardzo wrażliwych pacjentów. Ze względu na średnicę pola zabiegowego wynoszącą 1x1mm oraz zróżnicowaną anatomię wewnętrzną zęba,  

leczenie kanałowe należy do najtrudniejszych dziedzin stomatologii i może być wykonywane jedynie przez doświadczonego lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie. 

Praca odbywa się w 20 krotnym powiększeniu i silnym ksenonowym oświetleniu za pomocą najbardziej zaawansowanego technicznie mikroskopu stomatologicznego OPMI PROergo znanej i cenionej firmy Carl Zeiss. Zapewnia to idealną precyzję pracy niemożliwą do osiągnięcia innymi metodami. Wszystkie szczegóły istotne dla powodzenia leczenia stają się doskonale widoczne i dostępne dla lekarza. Mikroskop umożliwia odnalezienie dodatkowych kanałów, opracowanie kanałów niedrożnych i mocno zakrzywionych oraz nieinwazyjne usunięcie złamanych narzędzi.  

Poprawność każdego etapu leczenia weryfikowana jest za pomocą cyfrowej radiowizjografii (RVG) oraz w razie konieczności stożkowej tomografii komputerowej (CBCT) która daje możliwość obrazowania anatomii korzeni zębów w 3D.  

W celu trwałej dezynfekcji i wyjałowienia stosujemy najnowsze osiągnięcia techniki w postaci lasera diodowego, generatora ozonu oraz innowacyjnych preparatów opartych na nanocząsteczkach srebra i złota. 

Uwieńczeniem leczenia jest trwałe i szczelne wypełnienie systemu kanałów korzeniowych w trzech wymiarach. Używamy do tego dobrze sprawdzonych systemów płynnej gutaperki.  

Nowoczesna technika połączona z doświadczeniem lekarza umożliwia ratowanie zębów wcześniej skazanych na usunięcie.